Bookmark and Share

Avisen Politiken støtter Kirgistanprojektet

Politiken sætter hen over sommeren 2010 fokus på de dansk efterskoler!
I konkurrence med andre efterskoler i Danmark, som har humanitære projekter, er Projekt Kirgistan på Rønde Efterskole blevet udvalgt af avisen Politiken, som et af to støtteprojekter. Det betyder, at Politikens læsere, mens de er på ferie, har mulighed for at donere deres avis til danske efterskoler og samtidig støtte gadebørn i Kirgistan med 1,5 kr pr. avis pr. dag.
Følg dette link til Politiken

 

Rønde Efterskole i Nyhederne


En uge før kirgistanturen april 2010 var Rønde Efterskole i 21-nyhederne på DR.
Her ser vi et interview med bl.a. Gorm Skovsgaard og flere af kirgistaneleverne på Rønde Efterskole.

 

 

Projekt Kirgistan i radioen

Den 8. april 2010 - en uge før vores afrejse til Kirgistan lyder det sådan:


Klik for at afspille/pause. Højreklik og vælg "Gem destination som..." for at gemme udsendelsen på din computer.

 

Rønde Efterskole i TV


På kirgistanturen april 2009 var det lokale TV på besøg og her ser vi et interview fra deres udsendelse om Rønde Efterskole.

 

 

Projekt Kirgistan i radioen

Her dækkes vores projektuge om sult i verden 


Klik for at afspille/pause. Højreklik og vælg "Gem destination som..." for at gemme udsendelsen på din computer.

 

Journalistik














Klik for at åbne


Rønde Efterskoles rejse til Kirgistan er omdrejningspunktet for en spændende artikel bragt i tidsskriftet "EFTERSKOLEN".

 











 

 

 

 

 

 

Klik for at åbne

Et eksempel på den skrivende presses dækning af Rønde Efterskoles Kirgistanprojekt.

 

 

 

 

Rønde Efterskole ● Skolevej 2 ● 8410 Rønde ● tlf. 86371955 ● post@rhe.dk